Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chambon,ako sa používa, jeho pôsobenie

18. 1. 2013

 

Chambon


 

Chambon je pomocná otěž, která ze všech pomocných otěží nejméně omezuje koně v jeho přirozeném pohybu a která se používá pouze k práci s koněm na lonži, protože požaduje od koně jiné postavení a práci těla, než je tomu při práci pod sedlem. Vzhledem je velmi podobná gogue, také podobně působí. Rozdíl je v délce lanka a jeho upnutí na hlavě koně. Zásadní rozdíl je však v působení na hubu koně. Chambon totiž na rozdíl od gogue nepůsobí na hubu koně zpětným tahem. 
Chambon se skládá ze tří hlavních částí : hlavové části (chcete-li nátylníku), která je opatřena na každé straně dvěma kovovými kroužky a zápinkami pro upevnění na nátylníku uzdečky, vyvazovací otěže dlouhé kolem 0, 80 m, která prochází od podbřišníku mezi předními končetinami koně a pevného lanka dlouhého asi 1,40m, na jehož každém konci je karabina, která se na každé straně připojí ke kroužku udidla (karabinka musí být svou velikostí taková, aby se dala protáhnout kroužky hlavové části chambonu). Lanko se na jedné straně zapne do kroužku udidla, na téže straně prochází kroužkem na hlavové části chambonu do zápinky vyvazovací otěže, kde prochází na druhou stranu a vede opět druhým kroužkem hlavové části k udidlu koně.
 
 

chambon.jpg

Chambon
Chambon působí tak, že pokud kůň zvedne hlavu, lanko s vyvazovací otěží se napne, čímž vyvine tlak na týl koně, aniž by působil zpětně na hubu koně. Kůň zareaguje tím, že sníží hlavu. Správné použití a práce se chambonem urychluje vývin svalstva hřbetu a zádě koně, posiluje také horní svaly krku koně. Chambon působí pouze v případě, pokud kůň zvedne hlavu. Pokud kůň kráčí pravidelně a uvolněně vpřed, chambon nepůsobí. 
Chambon je velmi dobrou pomůckou pro koně nervózní, pro koně kteří pullují a koně, kteří se "perou" s udidlem. Díky chambonu se postupem času uklidní, protože chambon na rozdíl od jiných pomocných otěží koni nenabízí možnost opřít se do něj, takže kůň se vlastně nemá "s čím prát". Kůň při práci na chambonu nemůže být na přilnutí. Jeho pohyb hlavy a krku není mimo nadměrného zvedání hlavy nijak omezen. Lze jej proto dobře použít při lonžování na kavaletách a při práci na malých skocích. 
Základem správného působení chambonu je jeho správná délka a dostatečné pobízení lonžujícím. Pokud totiž není dostatečně aktivovaná záď koně, je znemožněno správné působení chambonu a tím je se stává práce na osvalení neúčinnou. Kůň se bude jen loudat s váhou na předku, smysl práce na chambonu jde stranou. Svaly nemají proč pracovat, protože impuls nepřichází od "motoru" (zádě koně). Proto je třeba sledovat pravidelný pohyb koně (dostatečně pobízet záď). 
Chambon také podsunuje vnitřní zadní nohu koně. Čím více tato noha pracuje, tj. je podsunutá pod tělo, tím více se vyvíjejí a pracují svaly zádě a tím více se vyvíjí svalstvo hřbetu, což ocení zejména skokoví koně (za předpokladu, že je kůň dostatečně pobízen ze zadu). 
Pokud se rozhodneme chambon k výcviku použít, měli bychom přesně vědět, proč právě tuto pomocnou otěž (jako jakoukoliv jinou) použijeme. 
Použijeme ho u koně, kde chceme dosáhnout vytažení hlavy dolů a dopředu, protažení hřbetních a krčních svalů nebo pokud chceme zabránit koni ve zvedání hlavy a prohýbání hřbetu např. při špatné práci na kavaletách; dále je velmi vhodný pro koně, kteří potřebují nasvalit z jakéhokoliv důvodu (mladý kůň, dlouhá nemoc koně, hubení koně, koně se senným břichem); je to také výborný prostředek pro nápravu jeleního krku, prohnutých zad i propadlého hřbetu. 
Oproti tomu chambon nikdy nepoužíváme k ježdění, protože chce od koně naprosto odlišnou práci těla, než je tomu při jízdě. Dále ho nepoužíváme u koní kteří ho již nepotřebují (chambon je neustále prověšený, kůň již účinek chambonu zná), také u koní, kteří nepracují hřbetem (chodí s hlavou pouze dopředu, ne dolů), pokud od koně požadujeme, aby chodil na přilnutí, je potom použití chambonu "proti přírodě". Pokud kůň vypadává lopatkou ven, je použití chambonu také nežádoucí (neohraničuje koně jako např. vyvazovací otěže),nepoužívá se ani v případě kombinace s jinou pomocnou otěží a ani při lonžování na dvou lonžích.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář